Powrót do nazwiska sprzed małżeństwa po rozwodzie…
W dzisiejszym artykule zajmiemy się istotną dla wielu osób po rozwiązaniu małżeństwa kwestią procedury powrotu do nazwiska sprzed zawarcia związku małżeńskiego.
Zgodnie z art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Ewentualna decyzja o zmianie nazwiska następuje na podstawie decyzji bezpośrednio zainteresowanego. Sąd Najwyższy podkreśla również, że „były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo”, dlatego też rozwiedziona żona lub mąż, jeżeli nie wyrażają woli zmiany, mogą pozostać przy nazwisku byłego współmałżonka. Prof. Stefan Grzybowski zaznacza, że dla skorzystania z tego uprawnienia nie ma znaczenia ani wina w rozkładzie pożycia i stosunków rodzinnych, ani naganność postępowania w czasie trwania małżeństwa, ani wzgląd na dobro dzieci lub innych osób, ani też stanowisko drugiego z rozwiedzionych małżonków.
Oświadczenie o powrocie do wcześniejszego nazwiska rozwiedziony małżonek może złożyć przed wybranym przez siebie kierownikiem USC albo konsulem, bez względu na to gdzie i w jaki sposób zostało zawarte małżeństwo. Należy złożyć je osobiście, gdyż w tym przypadku Sąd Najwyższy wyklucza możliwość działania przez pełnomocnika. Kierownik USC, który przyjął oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, przesyła protokół kierownikowi USC właściwemu do sporządzenia aktu małżeństwa w terminie jednego dnia roboczego od dnia sporządzenia tego protokołu, w celu dołączenia do aktu małżeństwa wzmianki o nazwisku rozwiedzionego małżonka. Kierownik USC bada jedynie czy osoba składająca oświadczenie zmieściła się w przewidzianym terminie, przy czym nie podlega ono żadnej kontroli ze względu na motywy którymi kierowała się dana osoba wracając do wcześniejszego nazwiska. Termin 3 miesięcy przewidziany do złożenia oświadczenia nie może zostać przedłużony, ani przywrócony czy to przez kierownika USC, konsula ani żaden inny organ, np. sąd. Po upływie 3 miesięcy od uprawomocnienia wyroku rozwodowego, zmiany nazwiska dokonać można jedynie w trybie ustawy o zmianie imienia i nazwiska i to wyłącznie z „ważnych powodów”, w szczególności gdy dotyczą one zmiany imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka. Wyjątkowo „ważnym powodem” zmiany nazwiska na noszone przed zawarciem małżeństwa może być fakt, że rozwiedziony małżonek w nie mógł skorzystać z uprawnienia do zmiany nazwiska w terminie 3 miesięcy lub nie wiedział o takiej możliwości…